Elektrikli Traktör

Yerli Elektrikli Traktör

Elektrikli traktör kimine göre gerçekleştirilmesi neredeyse imkansız bir hayalden ibaret kimilerine göre ise tarımda devrim yaratacak ve aslında hiç de uzak olmayan bir teknoloji. Elektrikli traktörün Tarım ve orman bakanlığı bünyesinde Ziraat Bankası girişim sermayesi ile mühendis ve girşimci Önder Yol’un ortaklığıyla Dilovasında kurulan fabrikada ilk prototipleri gerçekleştirildi.Türkiye’de yüzde yüz elektrikli ilk aracı üreten Önder Yol tecrübesiyle burada oldukça önemli bir isim. Yerli elektrikli traktörün Ocak 2021’de seri üretime geçmesi planlanıyordu ancak neredeyse tüm üretim sektörlerini olumsuz etkileyen pandemi dolayısıyla seri üretime beklenen tarihte geçilemedi. Yapılan son açıklamaya göre orta boy elektrikli traktörlerin 2022 yılında seri üretime geçmesi planlanmakta.

Türkiyede genel olarak kullanılmakta olan üç çeşit traktör var bunlar; bahçe traktörleri, orta boy taktörler ve büyük boy traktörler. Küçük boy taktörler yani bir diğer adıyla bahçe traktörleri 26 beygirden başlayıp 95 beygire kadar çıkabiliyor. Elektrikli traktör 140 beygir olarak piyasaya sürülecek hem bahçe traktörlerinin hem de orta boy traktörlerin yaptıkları işleri yapabilecekler. Bu traktörler 20 dk gibi bir sürede şarj olabilecek ve 5 saat kullanılabilecek.

Orta boy traktörler olarak kategorize edebileceğimiz genellikle 105 beygire kadar olan bu traktörler ise 220 beygir gücünde elektrikli traktör olarak piyasaya sürülecek. Bu traktörlerin zorlu arazi koşullarında zorlanmadan çalışabilmesi bekleniyor. 7 saatlik şarj ömrü olacak. %95 oranında tamamlanmış olan bu trraktörler 2022nin ilk aylarında seri üretime geçmesi planlanıyor.

Büyük boy elektrikli traktörler 320 beygir olarak piyasaya sürülecek. bu traktörlerin dünya ortalaması 130 beygir ancak 1000 begire kadar geliştirilebilecek sistemler kullanılarak hem büyük boy traktörlerin hem de yurtdışında monster(canavar) olarak adlandırılan traktörlerin yaptığı işleri yapabilecek ve yedi saate kadar kesintisiz  çalışabilecek.
peki nasıl oluyor da bu kadar yüksek beygir güç elde edilebiliyor. avadanlık ve hidrolikleri kayış kasnaktan alacağı güç yerine doğrudan 800 w dc çalışacak pompalarla çalıştırıyor bu da büyük bir tasarruf sağlıyor. tekerleklere 130, kuyruk miline de 160 beygir güç veriliyor. bu şekilde 320 beygirlik bir traktör elde edilmiş oluyor. Aslında normal bir traktöre göre çalışma prensibi çok farklı olan elektrikli traktör bu sayede yüksek beygirlere ulaşabiliyor.

Elektrikli Traktörlerin Şarj Süreleri

Elektrikli traktörlerin şarj sürelerinin belli bölgelere konumlandırılacak her biri 1-2 megavat saatlik konteynerlarla çok daha kısa sürelerde şarj edilebilecekleri düşünülüyor. pilot bölgelerde konumlandırılacak bu konteynarlerın güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanması sağlanacak. ayrıca her traktörde ikişer adet 380 walt  trifaze ve 220 walt monofaze çıkışlar olacak. Bu sayede elektrikli traktör bir nevi çiftçinin arazi koşullarında ve hatta kendi evinde bile kullanabileceği bir elektrik sağlayıcı durumunda olacak.

Elektrikli Traktörde Arıza ve Bakım Masrafları

Elektrikli traktörde arıza ve bakım masrafları en aza indirgenmiş durumda.hepimizin bildiği üzere artık günümüzde üretilen teknolojinin yazılımının yerli olması giderek önem kazanmakta.elektrikli traktör firmanın kendi geliştirdiği yüzde yüz yerli yazılımı kullanmaktadır. halihazırda bir GSM operatörüyle anlaşma sağlanmış olup traktörlerin üzerine yerleştirilen bir çip sayesinde herhangi bir parçanın beyninde hangi sorunun oluşacağı önceden görülebilecek.oluşabilecek bir sorun serverlara iletilecek ve buradan mesaj yoluyla çiftçiden randevu alınarak önceden alarm veren arıza giderilecek.

Eski Traktörler Elektrikli Traktörlere Dönüştürülecek mi?

Elektrikli traktörler hakkında en çok merak edilen konulardan biri de mevcut traktörlerin elektrikli traktörlere çevrilip çevrilmeyeceği konusu.
Bu konuya önceden sıcak bakılıyor olsa da yapılan değerlendirmeler sonucu en iyi sistemin çiftçinin elindeki eski traktörlerin hurda kapsamında alındması ve cazip teşviklerle yeni elektrikli traktörlerin verilmesi şeklinde.

Elektrikli Traktörlerin Fiyatları Ne Olacak?

En çok merak edilen bir diğer konu ise bu traktörlerin fiyatlarının ne olacağı ve sıradan çiftçinin bu teknolojiye kolay erişip erişemeyeceği.
Bir çok kişi bu teknolojinin çok pahalı olacağını düşünebilir ancak özellikle büyük boy traktörlerde fiyatların mazotlu muadillerinin altında olması bekleniyor. ilk etapta küçük ve orta boy için bu belki biraz zor olabilir ama ilerleyen süreçlerde bu teknolojinin oturmasıyla tüm elektrikli traktörler çok daha uygun fiyatlı hale gelecektir. Devlet %50 ye kadar hibe desteği verecek olup zirrat bankası çiftçiye 0 peşinat 96 ay vade ile kredi desteği sağlayacak. ayrıca faiz oranlarının da 0’a indirilmesi bekleniyor. böylelikle çiftçinin bu teknolojiden faydalanabilmesinin önü açılmış olacak. Çiftçi için çok avantajlı olan bu traktörler sayesinde çiftçinin en büyük girdi maliyeti olan yakıtta %95lere varan tasarruf elde edebileceği düşünülüyor. Ayrıca bu traktörler gerçekten çok sessiz çalışıyor. Elektrikli traktörlerin bu özelliği alışılagelmiş gürültülü motor sesini tarihe gömecek gibi.bu özellikle hayvancılıkta tercih edilen bir özellik olacaktır.

Yerli Elektrikli Traktörün İsmi Ne Olacak?

Türkiye’nin dört gözle beklediği yerli elektrikli traktörün kulislerde konuşulan ismi ise Ekin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üst