Tarımda Drone Kullanımı

Tarımda Drone Kullanımı

Gün geçtikçe tarımsal üretimde hassas tarım uygulamaları adından daha fazla söz ettiriyor. Hassas tarım sensör teknolojisi uydu alıcıları elektronik bilgisayar ve veri tabanı gibi teknolojilerle yönetim bilgisini bir araya getirmiş ve tarımda yeni bir çığır açmış durumda. Son yıllarda tarımda gerçekleşen dijital gelişmelerin belki de en önemlisi drone kullanımı oluştur. İlk çıktığı zamanlar drone belki de bir çoğumuz için çocukların elinde görmeye alışkın olduğumuz bir çeşit oyuncaktan başka bir anlam ifade etmiyordu. Ancak son yıllarda askeri, lojistik, güvenlik, enerji, altyapı ve hatta sigortacılık gibi birçok alanda kullanılan drone teknolojisi tarım alanında da kendine yer buldu.

Tarımda Drone Hangi Ürünlerde Kullanılabilir?

Drone tarımda bir çok ürün için kullanılabilir. Ancak bazı ürünler için drone gerçekten işleri oldukça kolaylaştırabilir gibi görünüyor. Özellikle çeltik tarlası gibi girilmesi gerçketen çok zor tarlalara fiziksel temasa gerek kalmadan müdahale edebiliyor. Bilindiği üzere çeltik yani pirinç tarlası sulu ve dolayısıyla çamurlu bir alan olduğu için girilmesi ve ilerlemesi oldukça zor bir alan. ancak drone sayesinde bu tarlaların ilaçlamasını çok kısa sürede az eforla gerçekleştirmek mümkün.
Mısır drone kullanımının avantajlı olabileceği bir diğer alan. Bilindiği üzere mısır boy attığında 2m civarındayken koçan kurdu dediğimiz zararlı mahsul için çok büyük bir problem. Ortalama insan boyunu geçen uzunluktaki mısırları drone yardımıyla ilaçlamak çok daha kolay bir yöntem.
Yine buğday belli bir boya ulaştıktan sonra süne zararlısı bu mahsül için çok büyük bir tehdit oluşturmakta.Bu tür durumlarda drone teknolojisi bizlere  tarlanın içine girmeden mahsülü ezmeden ilaçlama yapmanın avantajını sağlıyor. Traktör arka teker genişliği ortalaması 24-36cm arasında değişebiliyor. Aslında yalnız çeltik mısır ve buğday değil ihalar seracılıktan meyve bahçelerine ve arıcılığa kadar daha pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Tarımda Drone ile Neler Yapılabilir?

Tabi ki drone teknolojisi sadece ilaçlamada değil sıvı gübreleme ve tohumlamada da kullanılabilir. Bunların yanı sıra sadece kamerasıyla bile tarlanın ve mahsülün kuşbakışı görünümününden çıplak gözle olası olumsuzlukları tespit edebilirsiniz. Bitkiler hastalıkları durumunda ve içerilerindeki bileşenlerin yoğunluklarına göre gelen güneş ışığını yansıtmada değişik veriler sunarlar. Bunu droneların kullandığı yakın kızıl ötesi sensörler(NIR) sayesinde tespit etmeniz çok daha kolay.  Yine Normalleştirilmiş Farklı Bitkisel İndex (NDVI) sensör teknolojisi sayesinde zararlı ot yoğunluğu olan yerler de kolaylıkla tespit edilebilir.
Ayrıca hayvancılıkta sürü takibi için de son derece kullanışlı bir araç. Örneğin sürüden kaybolan bir hayvan için ufak çaplı yapacağınız bir tarama sayesinde özellikle gece kızıl ötesi ışınlarla canlının termal sıcaklığından yerini kolay bir şekilde tespit edilebilir.  Elinde uzaktan kumandası taşınabilir tablet ve havada uçan bir drone ile sürüsünü yöneten çobanları görmemiz belki şuan bize biraz bilim kurgu filmi gibi geliyor olabilir ama bu çok yakın bir gelecekte mümkün olacak gibi.
Ayrıca arazi koşullarında drone ufak boyutlu nesneleri taşımak için de kullanılabilir. Örneğin bir ilaç sprey kutusunu tarlanın bir ucundan diğer bir ucuna bir başka çiftçiye ulaştırabilir.

Drone Sistemleri Girdi Maliyetlerini Düşürüyor


Zaman ve girdi maaliyetlerinden maximum tasarruf sağlayan drone teknolojisi çiftçinin en büyük maaliyet kalemlerinin başında gelen ilaç masrafını %40-50 oranında  azaltabiliyor. Ayrıca klasik yöntemde ilaç yapan kişinin ilaca maruziyeti ve zehirlenme gibi durumların da önüne geçiyor. Drone ile bin metrekare araziyi 1 dk içinde ilaçlayabilirsiniz. Ayrıca metrekareye düşen ilaç miktarını sabit olarak ayarlayabilirsiniz ve böylece ilaçlama esnasında yanma gibi durumların önüne geçebilirsiniz. yani homojen ilaçlamadan heterojen ilaçlamaya geçerek tarlanızın her yerinde eşit verimlilik sağlayabilirsiniz.
piyasada yaygın olan model ve çeşitleri genellikle 10lt 16lt 20lt ve 30 lt şeklindedir.

Drone Kullanmak kolay mı?


Aslında çoğumuz bu yeni teknolojiye biraz uzaktan bakıyoruz çünkü bize ulaşılması zor, kullanımı epey zor teknik bir konuymuş gibi geliyor. Öncelikle şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki drone çitçinin diğer kullandığı bir çok ekipmandan çok daha zor bir alet değil. Eğer akıllı telefon kullanabiliyorsanız bir drone kullanamamanız için pek bir sebep yok. Bir çok kişi doğal olarak bu hassas ve pahalı makinelerin arazi şartlarında kolayca bozulabileceğini, düşebileceğini ve ya bir ağaca çarpıp  parçalara ayrılabileceğini düşünmeden edemiyor.
Aslında günümüzde gelişen drone teknolojisi sayesinde drone kullanımı artık el becerisine dayanmıyor yani elinizle yönlendirme kabiliyetiniz çok da önemli değil. Uçuş rotasını önceden drona tanımlıyorsunuz. Bir çok drone gelişmiş radar sistemine sahip. Yükseklik, engel ve rüzgar algılama sensörleri sayesinde tamamen otonom şekilde işlem yapabilmekte. Bataryasının havada bitip yere düşmesi gibi durumlar için yeterince önlem alınmış. Batarya bitmesini size önceden haber veriyor ve kalkış konumuna kendiliğinden geri geliyor. Drone kullanımı çokça otonom bir hal almış durumda ancak bu drone kullanımı için herhangi bir eğitim ve prosedür olmadığı anlamına gelmiyor. Dronelar model ve ağarlıkalrına göre farklı ehliyetler gerektiriyorlar.

Drone Kullanımı İçin Yasal Prosedürler

500 gr üzerinde bir drone kullanabilmek için dronunuzu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kaydettirmeniz, ehliyet sahibi olmanız ve hatta bazı durumlarda uçuş izni almanız ve üçüncü kişi sigortası yaptırmanız gerekebiliyor.

İhalar İHA 0, İHA 1 ve İHA 2 olarak sınıflandırılmakta. 500gr-4 kg arası İHA 0, 4kg- 25 kg arası İHA 1, 25kg ve üzeri İHA 2 olarak sınıflandırılıyor.

iha 0 ve 1 için üç adet vesikalık fotoğraf, bir nüfus cüzdan fotokopisi, adli sicil kaydı, nüfus kayıt örneği ve ”B sınıfı sürücü olur” sağlık raporu gerekiyor.
Ayrıca İHA 1 için dört gün süren 36 saatlik bir eğitim süreci var
iha 2 için ise 100 saatlik bir eğitim almanız gerekiyor. Bunu genellikle üniversiteler veriyor. Ancak bununla da bitmiyor. 100 saatlikl eğitime ek olarak 39 saatlik bir pratik eğitim almanız gerekiyor.Yani aynı uçak pilotlarında olduğu gibi bu droneları kullanabilmek için teorik eğitimin yanında pratik eğitim de almanız gerekiyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sitesinde uçuş izni için yeşil alan, kırmızı alan ve boş alan olarak bir haritalandırma göreceksiniz. Yeşil alandan kasıt tarla olarak anlaşımamalı. Yeşil alanlar hiç bir izne tabi olmadan doğrudan uçuş yapabileceğiniz bölgeler anlamına gelmekte. Boş alanlarda ise drone ruhsatı ve ehliyetinizle SGHM  resmi internet sitesine 5 iş günü öncesinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Kırmızı alanlar ise güvenlik açısından sorun oluşturabilecek sanayi bölgeleri ve kalabalık alanlar olduğu için izin almanız nispeten biraz daha zorlaşacaktır.

Ayrıca iha2 için yük hacim ve büyüklük arttıkça prosedürler de artmaktadır.
Ancak pilot sertifikanız, cihazınızın sisteme kayıtlı olması, üçüncü şahıs mali sorumluluk sigortanızın olması durumunda kısa bir sürede izin alabilirsiniz.
Yine de tüm bunlar tarımsal üretim için drone kullanabilmeniz için yeterli değil. Tarımsal üretimde bu sistemleri kullanmak istiyorsanız Tarım ve Orman Bakanlığından da izin almanız gerekmektedir.

Tarımsal ilaçlamada irtifanız çok düşük genellikle 2-3 m olduğu için sivil havacılık kurumu izin konusunda pek fazla sorun yaşatmıyor. İzninizi mutlaka alın. Genel müdürlükten izin almayı gerektiren durumlar ve lokasyonlarda uçuş yapmanız halinde cezai müeyyedelere maruz kalacağınızı da unutmayın.
Ayrıca drone kullananların üçüncü kişlere olan zarar ve maliyetlerden de sorumlu olacağını unutmayın. 25 kg üstü dronlar için sigorta mecburi tutulmuştur. 

İlk olarak yetkili bir eğitim kuruluşundan ehliyet almanız gerekiyor.sivil havacılık kurumunun yetkili eğitim kurumları başlığı altında bulabilirsiniz. Bu yetkili eğitim kurum sivil havacılık kurumuna lokasyon zaman ve eğitime katılacak kişleri bildiriyor. Sınavda başarılı olmanızın ardından sivil havacılık kurumuna başvuruda bulunarak ehliyetinizi tastik ettirebilirsiniz.

09.09.2020 tarinde SHGM kendi sitesinden iha kayıt sistemi üzerinden son 6 ayda toplam 200.000 iha pilot kayıt başvurusunun incelenip yanıtlandığı bildirilmiştir.
Yİne SGHM’nin 13.07.2020 tarihinde yayınlamış olduğu verilere göre 39.085 iha ve 64.635 onaylı iha pilotu bulunmaktadır.

Tarımsal Üretim Alanlarında Drone Kullanımı ile İlgili Yasal Prosedürler

Drone sistemlerini tarımsal üretim alanlarında kullanabilmek için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılması zorunlu hale getirilmiştir. Bakanlık drone sistemlerinin hangi tarımsal üretim alanında, hangi bitkisel ürünlerde ve hangi zararlılara karşı kullanılabileceği hakkında düzenlemeler yapmıştır. Türkiyede havadan ilaçlamanın yasak olmasından dolayı belki de ilk akla gelebilecek konu drone ile ilaçlamanın yasak olup olmadığı. Türkiyede havadan ilaçlama yasak ancak Bakanlık ihaları ”zirai mücadele alet ve makineleri” kapsamında tanımlayarak gerekli izin ve ruhsatların alınması karşılığında ihaların havadan ilaçlamada kullanılabileceğini belirtiyor.Tarım ve Orman Bakanlığı 9 haziran 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikte Genel müdürlüğün izin vermediği tarımsal üretim alanlarında, izin vermediği zararlı organizmalara karşı ve havadan ilaçlamaya uygun olmadığı için izin verilmeyen bitki koruma ürünü uygulamalarında İHA sistemlerinin kullanılamayacağını belirtiyor.

Tarımda Drone Kullanımının Ülke Ekonomisine Katkısı


Tarım 4.0 ve sürdürülebilir tarımı konuştuğumuz şu günlerde tarımda iHA kullanımının nekadar elzem bir ihtiyaç olduğu bir kez daha anlaşılıyor. Tarımsal üretimde drone kullanımı sadece bireysel oalrak üreticiye katkı sağlamıyor aynı zamanda dolaylı olarak ülke ekonomisine de katkı sağlıyor. sadece ilaçlama alanında kullanımı sayesinde on binlerce metrreküp suyun israfı önelenebilir.Dorne teknolojisi sayesinde yalnızca çeltik üretiminde yılda 70 milyon türk lirası tasarruf elde edilebileceği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üst