Traktörlerde Otomatik Dümenleme Sistemi

Traktörlerde Otomatik Dümenleme Sistemi

Tarımda gün geçtikçe robotik ve otonom araçlar, akıllı ve hassas sistemler ve bu sistemlerin kullanımı artmakta. Traktörlerde kullanılan otomatik dümenleme insan hatasını en az düzeye indirerek üretimde ve hasatta artan verimlilik sağlarken operatör yorgunluğunu neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor.
Otomatik dümenleme genellikle gübreleme tohum ve ilaçlama faaliyetleri esnasında kullanılıyor. Otomatik dümenlemenin en önemli avantajı hiç aralık bırakmadan ve üst üste bindirmeler yaşanmadan çalışabilmenize olanak sağaması. Harita üzerinde nerede olduğunuzu ekrandan kolayca görebiliyorsunuz ve böylece aynı yerden iki kere geçmiyorsunuz.
Yalnızca iki üç cm hata payıyla çalışan bu hassas sistem sayesinde;
-Aynı yerin üzerinden tekrar geçmezsiniz
-İlaçlama esnasında ürünü yakmak gibi bir derdiniz olmaz
-İşlem yaptığınız tarlada daha fazla hat çıkarabilirsiniz ve veriminizi arttırabilirsiniz.
-Eleman sayısını azaltabilirsiniz
-Operatör yorgunluğunu en aza indirirsiniz
-Hava koşullarına bağlığı en aza indirgeyerek gece dahi çalışabilme imkanı bulabilirsiniz.

Otomatik Dümenleme Sistemi Nasıl Kullanılır?

Akıllara gelen bir diğer soru ise bu sistemleri kullanmanın kolay olup olmadığı.Aslında dokunmatik ekrana artık hepimiz aşinayız. Akıllı telefon kullanan herkes bu sistemleri de kolaylıkla kullanabilecektir. Tek tuşla akıllı sistemi devreye sokup kuyruk milini çalıştırıp kruz kontrolü aktif hale getirdikten sonra yapmanız gereken tek şey ellerinizi serbes bırakmak. Geri kalan işlemi traktörünüz sizin için yapıyor. İşlediğiniz alanı sarıya boyuyor ve siz de bunu akıllı ekrandan kolaylıkla takip edebiliyorsunuz.
Operatör direksiyonla ilgilenmek yerine tamamen arkada takılı olan ekipmana odaklanabiliyor. Örneğin tohum atarken tohumların derinliğini ayarlamak için durup arada bir traktörünüzden inmenize veya üçüncü bir kişinin ekipmanla özel olarak ilgilenmesine gerek yok. Siz orta koldan derinlik ayarı yaparken traktörünüz kendi kendine sırasını hiç bozmadan ilerliyor. Hat başına geldiğiniz zaman ise dönüşlerinizi ister otomatik ister manuel gerçekleştirebiliyorsunuz. Otomatik dümenleme sistemlerinin hat başında kendiliğinden dönüş özellikleri olsa da bir çok çiftçi açıkçası bunu yavaş bularak dönüşleri manuel gerçekleştirmeyi tercih etmekte. Otomatik sitemden manuele geçmeniz için elinizle direksiyona müdahale etmeniz yeterli olacaktır.

Otomatik Dümenleme Sistemini Kimler Kullanmalı?

500 dönüm üzeri arazisi olan çiftçilerin bu sistemi alması gerçekten çok faydalı olabilir. Sistem görece olarak pahalı bir sistem ancak özelikle çiftçinin en büyük girdi maliyet kalemi olan mazot ve ilaçta %20-25 tasarruf sağlayabiliyor.

Tabi her yeni teknolojide olduğu gibi otonom dümenleme sistemiyle ilgili de teknik anlamda akıllarda bir çok soru işareti olabiliyor.

Direksiyon Dümenleme Sistemlerinde Sinyal Sorunu Olur mu?

Bu sorulardan en önemlisi SiM kart çekmezse ne olacağı endişesi.Bu sistemler sinyal kaybolduğunda navigasyonla devam edebiliyorlar. Telefonun çekmediği yerlerde bile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Direksiyon Dümenleme Sistemi Her Traktör İçin Uygun mudur?

Piyasada bulununan sistemler genellikle her marka ve modele uygundur. Genellikle traktörden traktöre de kolayca aktarılabiliyor.

Otomatik Dümenleme Sistemleri İçin Aidat Ödeniyor mu?
Genellikle aylık aidat ödemiyorsunuz ancak yine de satın almadan önce aylık ödemesi olup olmadığını ve kaç cm hassasiyetle çalıştığını mutlaka öğrenin. Bu ürünler elektronik ve yazılımlı ürünler olduğundan dolayı firmanın servis hizmetleri çok önemli. Bazı firmalar yazılımları kendilerine ait olduğu için uzaktan bağlantıyla problemi kolaylıkla giderebiliyorlar.

Türk Traktör 2019 yılında uydu destekli otomatik dümenleme sistemine sahip ilk yerli üretimini gerçeklştirdi bile.  Bu sistemler yerli olarak da üretilmesiyle birlikte daha yaygın ve erişilebilir olacaktır. Otomatik düzenleme sistemleri insan hatasını minimize ederek verimliliği artırıyor.Yakın gelecekte traktör teknolojilerinin geldiği son nokta olan bu sistemlerle daha çok karşılaşacağımız kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üst